Want to coach or play baseball/softball at RFSC?
Fill out the appropriate forms below.

BACKGROUND CHECK  PLAYER REGISTRATION  SUMMER CAMP REGISTRATION 

 

400 Stanton Avenue
Pueblo, CO 81003
Ph: (719) 583-6195

Tony Andenucio History

 Tournament Schedule Tournament Rules Golf Tournament Champions 'Nuch News

 



The 'Nuch is a Fathers' Day Tournament in memory of Tony Andenucio (see plaque above).  Tony passed away in 1977.  The tournament began in 1978 and has been held at Runyon Field continuously since 1981, attracting talented teams from around the country.  For the most recent tournament schedule, click HERE.

Several major leaguers have played in the tournament and when they appear below, they are linked to their Baseball-Reference page.  Brad Lidge played for Cherry Creek, but did not get an award.  Here is a list of the All-Tournament teams:

2018
All-Tournament Team -- Ty Addington, Loaf 'N Jug; Jared Hanks, Grand Junction; Grant Bessey, Farmington; RJ Prince, Cheyenne Post 6; Jayce Clem, Burkburnett; Tyler Ruetschle, 4-Corners; Keegan Vialpando, Greeley; Jayden Cordova, Loaf 'N Jug; Brandon Bagon, Albuquerque; Finley Hastings, Cheyenne Post 6; Christopher Goldston, Woodward; Zach Hanenburg, Loaf 'N Jug; Max Marshall, Parker; Robbie Gallegos, Las Vegas; Cody Schultz, Cherry Creek; Lucas Watson, Loaf 'N Jug.
Tournament Awards Tourney MVP: Braxton Inniss, Cheyenne Post 6; Most Promising Pitcher: Cody Brooks, Cheyenne; Golden Glove: Kyle Jameson, Loaf 'N Jug; MVP Hitter: Brock Rodriques, Loaf 'N Jug; All-Tourney Coach: Ty Lain, Cheyenne Post 6.
Memorial Awards Dr. Tony Oreskovich Memorial: Nico Vite, Cheyenne Post 6; Ike Crowell Most Improved Team: Greeley; Josh Faris Memorial: Adam Muniz, Loaf 'N Jug; Scott Elizondo Memorial: Trevor Pacheco, Loaf 'N Jug; Mark Vunovich Memorial: Donivan Ada, Loaf 'N Jug; Jim DiIorio Memorial: Art Gonzales; Pete Giadone Memorial: Dave Grazmick; Bill Wright Umpires' Catcher Award: Zach Thomas, Loaf 'N Jug; Tom Milner Most Promising Player: Ryan Andren, Cheyenne Post 6;
Title game: Cheyenne Post #6  3, Loaf 'N Jug 2.

2017
All-Tournament Team -- Colton Talton, Loaf 'N Jug; Jacob Hammons, Parker; Colton Talton, Loaf 'N Jug; Jacob Hammons, Parker; Braxton Inniss, Cheyenne; Justin Lucas, Las Vegas; Zac Van Duran, Farmington; Nate Swartz, 4-Corners; Cody Milligan, Woodward; Lukas Kaber, Loaf 'N Jug; Riley Egloff, Cherry Creek; Nate Woll, Grand Junction; Jacob Cordova, Loaf 'N Jug; Jason Hall, Parker; Jonathon Cowles, Greeley; Brandon Gardenhire, 4-Corners; Jacob Rutten, Albuquerque; Cole Blatchford, Cherry Creek.
Tournament Awards Tourney MVP: Brad Hudson, Cherry Creek; Most Promising Pitcher: Brandon Anderson, 4-Corners; Golden Glove: Zach Paschke, Cherry Creek; MVP Hitter: Tyler Schultz, Cherry Creek; All-Tourney Coach: Marc Johnson, Cherry Creek.
Memorial Awards Dr. Tony Oreskovich Memorial: Cody McGaha, 4-Corners; Ike Crowell Most Improved Team: 4-Corners; Josh Faris Memorial: Donivan Ada, Loaf 'N Jug; Scott Elizondo Memorial: Brock Rodrigues, Loaf 'N Jug; Mark Vunovich Memorial: Austin Martindale, Loaf ‘N Jug; Jim DiIorio Memorial: Joey Borjon; Bill Wright Umpires' Catcher Award: Andrew Callendo, 4-Corners; Tom Milner Most Promising Player: Cody Schultz, Cherry Creek; 
Title game: Cherry Creek 6, 4-Corners 0.

2016
All-Tournament Team -- Zach Castellucci, Loaf ‘N Jug; Trey Bigford, Burkburnett; Miles Hilton, 4-Corners; Adam Niederman, Las Vegas; John Taber, Grand Junction; Connor Mang, Albuquerque; Tyler Schultz, Cherry Creek; Cody Milligan, Elk City; JT Mossberg, Greeley; Braxton Inniss, Cheyenne; Brayden Williams, Las Vegas; Joseph Mondragon, Greeley; Lawrence Mayberry, Farmington; Grant Storebo, Cheyenne; Andrew Chavez, Cherry Creek; Jacob Hammons, Parker Lightning.
Tournament Awards Tourney MVP: Zach Sundine, Parker; Most Promising Pitcher: Riley Egloff, Cherry Creek; Golden Glove: Andrew Coverly, Parker; MVP Hitter: Morgan McIntosh, Parker; All-Tourney Coach: Matt Tucker, Parker.
Memorial Awards Dr. Tony Oreskovich Memorial: Dylan Lutz, Cherry Creek; Ike Crowell Most Improved Team: Greeley; Josh Faris Memorial: Dauson Tate, Loaf ‘N Jug; Scott Elizondo Memorial: Jacob Bedford, Loaf ‘N Jug; Mark Vunovich Memorial: Austin Martindale, Loaf ‘N Jug; Jim DiIorio Memorial: Charlie Manning; Pete Giadone Memorial: Dennis Downs; Bill Wright Umpires' Catcher Award: Casey O’Neill, Parker; Tom Milner Most Promising Player: Cody Schultz, Cherry Creek; 
Title game: Parker Lightning 2, Cherry Creek 0.

2015
All-Tournament Team -- Dalton Reed, Elk City; Kendel Foster, Burkburnett; Mikey Davis, Albuquerque; Matt Martin, 4-Corners; Brevin Baessler, Greeley; Anthony Parry, Las Vegas; Preston Snavely, Cherry Creek; Dayne Rowley, Farmington; Justin Rowe, Farmington; Troy Levinson, Grand Junction; Trey Garcia, Grand Junction; Lincoln, Cheyenne; Dustin Parker, Cheyenne Casey Opitz, Lightning; Morgan McIntosh, Lightning; Joshua Barry, Las Vegas.
Tournament Awards Tourney MVP: Colton Onstott, Cheyenne; Most Promising Pitcher:  Austin Davis, Farmington; Golden Glove: Brock Carter, Elk City; MVP Hitter: Braxton Inniss, Cheyenne; All-Tourney Coach: Tagg Lain, Cheyenne. 
Memorial Awards Jim DiIorio Memorial: Tim Brotherton; Ike Crowell Most Improved Team: Farmington Strikezone; Josh Faris Memorial: Dusty Hayes, Loaf ‘n Jug; Scott Elizondo Memorial: Brock Rodrigues, Loaf ‘n Jug; Mark Vunovich Memorial: Brandon Maes, Loaf ‘n Jug; Pete Giadone Memorial:  John Pisciotta; Dr. Tony “Reskie’ Oreskovich Memorial:  Lawrence Mayberry, Farmington; Bill Wright Umpires Catcher Award: Kelton McCoy, Farmington; Tom Milner Most Promising Player: Isaac Taylor, Cheyenne; 
Title game: Cheyenne 11, Farmington 3

2014
All-Tournament Team -- Ethan Spellbring, Farmington; Greg Medina, Greeley; Colin Marracco, Las Vegas; Troy Levinson, Grand Junction; Jace Evans, Parker; Brock Anderson, Cheyenne; Logan Nethercot, Loaf 'N Jug; Nate Domingues, Zach Ahlgrim, Durango; Jared Mang, Albuquerque; Blake Estep, Easton Herring, Burkburnett; Blake Goldsberry, Matt Rindal, Matt Malkin, Ryan Rob, Cherry Creek.
Tournament Awards Tourney MVP: Matt Benedict, Elk City; Most Promising Pitcher: Justin Jeronimus, Cherry Creek; Golden Glove: Brock Carter, Elk City; MVP Hitter: Walker Hines, Elk City; All-Tourney Coach: Mark Ward, Elk City.
Memorial Awards Dr. Tony Oreskovich Memorial:  Colton Malich, Las Vegas; Ike Crowell Most Improved Team: Burkburnett; Josh Faris Memorial: Isaiah Icabone, Loaf ‘N Jug; Scott Elizondo Memorial: Rick Ausbun, Loaf ‘N Jug; Mark Vunovich Memorial: Dylan Gavin, Loaf ‘N Jug; Jim DiIorio Memorial: Joe Massaro; Pete Giadone Memorial:  John "Stoney" Musso; Bill Wright Umpires’ Catcher Award: Brandon Goldston, Elk City; Tom Milner Most Promising Player: Dalton Reed, Elk City; 
Title game: Elk City 3, Cherry Creek 1

2013
All-Tournament Team -- Matt Smallwood, Albuquerque; Marcus Martinez, Burkburnett; Brady Brunson, Elk City; Matt Benedict, Elk City; Anthony Parry, Las Vegas; Easton Garcia, Durango; Jeff Koosen, Parker; Logen Letofsky, Loaf ‘N Jug; Isaac Block, Cheyenne; Cameron Campbell, Grand Junction; Jacob Hasbrouck, Greeley; Daniel Kemmerzell, Greeley; Jeremy Johnson, Farmington; Jacy Cave, Farmington; Trent Keys, Loaf ‘N Jug; Brendan Peitsmeyer, Cherry Creek.
Tournament Awards Tourney MVP: Garrad Martinez, Greeley; Most Promising Pitcher: Denton Keys, Cherry Creek; Golden Glove: Austin Miller, Greeley;  MVP Hitter: Grant Farrell, Cherry Creek;  All-Tourney Coach: Mark Huston, Greeley
Memorial Awards Dr. Tony Oreskovich Memorial: Cameron Johnson, Cheyenne; Ike Crowell Most Improved Team: Farmington, N.M.; Josh Faris Memorial: Michael Downs, Loaf ‘N Jug; Scott Elizondo Memorial: Dalton Drury, Loaf ‘N Jug; Mark Vunovich Memorial: Dallas Oquist, Loaf ‘N Jug; Jim DiIorio Memorial: Chuck Kochenberger; Pete Giadone Memorial: Charlie Manning; Bill Wright Umpires’ Catcher Award: Kyle Serrano, Grand Junction; Tom Milner Most Promising Player: Cale O’Donnell, Cherry Creek.
Title game: Greeley 5, Cherry Creek 4 (9)

2012
All-Tournament Team -- Brandon Anderson, Cheyenne; Cameron Coombs, Las Vegas; Sean Johnson, Burkburnett; Daniel Huffhines, Durango; Drew Bridges, Grand Junction; Jacob Hasbrouck, Greeley; Ryan Fraley, Farmington; R.J. Aldrete, Albuquerque; Shane Woodson, Farmington; Tyler Batt, Greeley; Dylan Fazekas, Elk City; Dyllin Mucha, Cherry Creek; Matt Benedict, Elk City; Jake Krantz, Cherry Creek; Anthony Parry, Las Vegas; Matt Rindal, Cherry Creek.
Tournament Awards Tourney MVP: Tanner Dearman, Elk City; Most Promising Pitcher: Austin King, Elk City; Golden Glove: Hunter Stephens, Elk City; MVP Hitter: Patrick McClain, Elk City;  All-Tourney Coach: Heath Ritchie, Elk City
Memorial Awards Ike & Peggy Crowell Most Improved Team: Las Vegas; Josh Farris Memorial: Dustin Montee, Loaf ‘N Jug; Scott Elizondo Memorial: Dominick Bregar, Loaf ‘N Jug; Mark Vunovich Memorial: Thomas Vinci, Loaf ‘N Jug; Jim DiIorio Memorial: Lee Douglas; Pete Giadone Memorial: Randy Heaton; Bill Wright Umpires’ Catcher Award: Matt Walkowicz, Cherry Creek; Tom Milner Most Promising Player:  Griffin Jax, Cherry Creek. 
Title game: Elk City, Oklahoma 9, Cherry Creek 1

2011
All-Tournament Team -- Colton Gibson, Greeley; Mitch Thorman, Overland Park; Shane Woodson, Farmington; Cameron Coombs, Las Vegas; Blake Estep, Burkburnett (Texas); Easton Garcia, Durango; Drew Bridges, Grand Junction; Tyler Almager, Albuquerque; Trevor Whitmire, Albuquerque; Denton Keys, Cherry Creek; Bryan Tibbits, Cherry Creek; Cody Farell, Cheyenne (Wyo.); Tyler Straub, Albuquerque; Hunter Stephens, Elk City; Kevin Shul, Albuquerque; Matt Villalobos, Albuquerque.
Tournament Awards— Tourney MVP: Brendan McCurry, Elk City; Most Promising Pitcher Award: T.J. Looney, Elk City; Golden Glove: Sterling Kiper, Elk City;  MVP Hitter: Tanner Dearman, Elk City (Okla.);  All-Tourney Coaches: Josh Simpson, Albuquerque Baseball Academy; Heath Ritchie, Elk City.
Memorial Awards Ike Crowell Most Improved Team: Albuquerque Baseball Academy; Josh Faris Memorial: Brent Zimmer, Loaf ’N Jug; Scott Elizondo Memorial: Brett Bernal, Loaf ’N Jug; Mark Vunovich Memorial: Dillon Thomas, Loaf 'N Jug; Jim DiIorio Memorial: Nick Pannunzio; Pete Giadone Memorial: Wes Heusel; Bill Wright Umpires' Catcher Award: Tyler Palmer, Elk City; Tom Milner Most Promising Player: Brandon Nimmo, Cheyenne (Wyo.).
Title game: Elk City, Oklahoma 8, Albuquerque Baseball Academy 1

2010
All-Tournament Team -- Joey Favata, Colorado Bandits; Robert Spencer, Albuquerque; Eli Freese, Farmington; Riley Norton, Burkburnett (Texas); Ray Mixon, Grand Junction; Josh Hull, Las Vegas; Derek Neeper, Greeley; Tito Nava, Cherry Creek; Jake McCasland, Durango; Nick Miller, Greeley; Grant McCabe, Cherry Creek; Travis Caraway, Oklahoma Travelers.
Tournament Awards Tourney MVP: Brendan McCurry, Oklahoma Travelers; Most Promising Pitcher: Grant Wells, Durango;  MVP Hitter: Dayne Parker, Oklahoma Travelers;  All-Tourney Coach: Heath Ritchie, Oklahoma Travelers.
Memorial Awards Ike Crowell Most Improved Team: Burkburnett (Texas) Black Sox; Josh Faris Memorial: Chad Sibigtroth, Loaf 'N Jug; Scott Elizondo Memorial: Mike Fabrizio, Loaf 'N Jug; Mark Vunovich Memorial: Mike DeLuca, Loaf 'N Jug; Jim DiIorio Memorial: Ed Renck; Pete Giadone Memorial: John Mangino; Bill Wright Umpires' Catcher Award: Tyler Palmer, Oklahoma Travelers; Tom Milner Most Promising Player: Drew Ward, Oklahoma.
Title game: Elk City, Oklahoma 5, Durango Thunder 1

2009
All-Tournament Team -- Domicic Pagallo, Las Vegas; Jayke Brock, Grand Junction; Kyle Bumpas, Albuquerque; Brad Koman, Loaf 'N Jug; Kevin Domzalski, Farmington; Tyler Palmer, Elk City, OK; Abe Bobb, Slammers; Alex Blackford, Cherry Creek; Logan Moore, Greeley; Pat Hirschberg, Slammers; Connor Oldcorn, Merced; Bennett Pickar, Greeley; Tynan Pedretti, Merced; Tyler Wallace, Greeley; Kyle Bettis, Merced; Michael Tennessen, Greeley.
Tournament Awards Tourney MVP: Robert Hawkins, Greeley; MVP Hitter: Logan Hall, Greeley; Most Promising Pitcher: Ryan Lucero, Cherry Creek; Golden Glove: Micah Green, Cherry Creek; Tom Milner Most Promising Player: Kyle Harter, Greeley; All-Tourney Coach: Mike Huston, Greeley.
Memorial Awards  Ike Crowell Most Improved Team: Greeley GoJo Sports; Josh Faris Memorial: Justin Milberger, Loaf 'N Jug; Scott Elizondo Memorial: Max Marmolejo, Loaf 'N Jug; Jim DiIorio Memorial: Joe Bonaquista; Pete Giadone Memorial: Chris Deluca; Bill Wright Umpires' Catcher Award: Justin Byrd, Cherry Creek; 
Title game: Greeley 6, Cherry Creek 4

2008
All-Tournament Team -- Max Walla, Albuquerque; Justin Loya, Las Vegas; Kelton Rule, Hays; Chance Baggs, Burkburnett; Chris Howard, Cherry Creek; Joe Manders, Monarch; Jerry Leonardo, Merced; Travis Wilson, Loaf 'N Jug; Dusty Jordan, Burkburnett; Joe Medeiros, Merced; Luke Sanchez, Farmington; Uriah Fisher, Elk City; Brett Weissbeck, Farmington; Clay Kysar, Farmington; Jack Bynum, Farmington; Raffy Hernandez, Farmington.
Tournament Awards Tourney MVP: Patric Tolentino, Elk City; Golden Glove: Randy Henry, Elk City; Tom Milner Most Promising Baseball Player: Dayne Parker, Elk City; MVP Hitter: Brendan McCurry, Elk City; Most Promising Pitcher: Randy McCurry, Elk City; All-Tourney Coach: Mark Ward, Elk City
Memorial Awards Ike Crowell Most Improved Team: Hays; Josh Faris Memorial: JT Greenhood, Team LNJ; Scott Elizondo Memorial: Jerry Carrillo, Team LNJ; Mark Vunovich Memorial Pueblo MVP: Jeremy Trujillo, Team LNJ; Jim DiIorio Memorial: Denny Stillson; Pete Giadone Memorial: Harold Moore; Bill Wright Umpires' Catcher Award: Deen Coleman, Farmington;  .
Title game: Elk City, Oklahoma 12, Farmington, New Mexico 4

2007
All-Tournament Team -- EZ Reynes, Burkburnett; Cole Leonida, Cherry Creek; Drew Smith, Greeley; Brad Johnson, Las Vegas; Chaz Weaver, Farmington; Kevin Miller, Team LNJ; Christian Lucero, Farmington; Cale Soole, Monarch; Cameron Maldonado, Team LNJ; Matt Grisnick, Las Vegas; Randy McCurry, Elk City; Dylan Floro, Merced; Chase Roten, Elk City; Jared Broadbent, Elk City; Colton Beatty, Merced; Andrew Bone, Merced.
Tournament Awards Tourney MVP: Randy McCurry, Elk CityGolden Glove: Randy Henry, Elk City; MVP Hitter: Dean Green, Elk City;  All-Tourney Coach: Mark Ward, Elk City.
Memorial Awards— Ike Crowell Most Improved Team: Team Loaf ’N Jug; Josh Faris Memorial: Zack Maes, Team LNJ; Scott Elizondo Memorial: Max Stepan, Team LNJ; Mark Vunovich Memorial: Brian Comfort, Team Loaf ’N Jug; Jim DiIorio Memorial:  Dr. Jim Cover; Pete Giadone Memorial: Denny Stilson; Tom Milner Most Promising Baseball Player: Mark Melgosa, Merced; Bill Wright Umpires’ Catcher Award: JC Barcelo.
Title game: Elk City, Oklahoma 13, Merced, California 4

2006
All-Tournament Team -- Joe Rohfling, Lees Summit; Kris Cichoski, Las Vegas; Seth Budde, Greeley; Josh Kartchner, Farmington; Derek Rodriguez, Farmington; Wade Landowski, Monarch; Brock Floro, Merced; Joseph Mederios, Merced; Brett Sowers, Cherry Creek; Mikey Sanchez, Loaf ‘N Jug; Kory Vitato, Merced; Jordan Troxell, Elk City; Andrew Scheid, Cherry Creek; Jared Mohrman, Cherry Creek; Jay Merkle, Cherry Creek; John Halmes, Cherry Creek.
Tournament Awards Golden Glove, Brian Chuckran, Cherry Creek; MVP Hitter: Cody Cole, Elk City; Tourney MVP: Chance Deason, Elk City; All-Tourney Coach: Mark Ward, Elk City.
Memorial Awards Ike Crowell Most Improved Team: Monarch; Josh Farris Memorial: Brian Comfort, Loaf ‘N Jug; Scott Elizondo Memorial: Daniel Montoya, Loaf ‘N Jug; Mark Vunovich Memorial: Cameron Maldenado, Loaf ‘N Jug; Jim DiIorio Memorial: Chuck Haering; Pete Giodone Memorial: Floyd Sandoval; Tom Milner Most Promising Baseball Player: Randy Henry, Elk City; Bill Right Umpires Catchers Award: Jared Broadbent, Elk City; Most Promising Pitcher: Ryan Escarcega, Albuquerque; 
Title game: Elk City, Oklahoma 8, Cherry Creek 3

2005
All-Tournament Team -- Bob McMillin, Lee's Summit; Billy Mansfield, Greeley; Drew Wells, Elk City; Taylor Perse, Loaf 'N Jug; Justin Groff, Hays; Preston Land, Lee's Summit; Seth Budde, Greeley; Logan Davis, Burkburnett; Matt Dudley, Loaf 'N Jug; Greg Euker, Merced; Stuart Schlemeyer, Burkburnett; Justin Little, Burkburnett; Tyler Robbins, Cherry Creek; Brandon Graff, Las Vegas; Darin McDonald, Cherry Creek; Anthony Iaconianni, Las Vegas.
Tournament Awards Tourney MVP: Josh Damewood, Las Vegas; Golden Glove: Niko Vasquez, Las Vegas. MVP Hitter: Kris Cichuski, Las Vegas; All-Tourney Coach: Paul Bassett, Las Vegas.
Memorial Awards Ike Crowell Most Improved Team: Las Vegas; Josh Faris Memorial: Scott Harshman, Team Loaf ‘N Jug; Scott Elizondo Memorial: Kevin Cover, Team Loaf ‘N Jug; Mark Vunovich Memorial: A.J. Arrieta, Team Loaf ‘N Jug; Jim DiIorio Memorial: Herb Casebeer; Pete Giadone Memorial: Bruce Bradshaw; Bill Wright Umpires’ Catcher: Jack Walkowicz, Cherry Creek. 
Title game: Las Vegas 7, Cherry Creek 3

2004
All-tournament team -- Adrian Aranda, Albuquerque; Kevin Cover, Team Loaf N Jug; Derek Ezell, Lee's Summit; Anthony Iaconianni, Las Vegas; Aaron Breit, Hays; Adam Urnberg, Merced; Travis Roth, Greeley; Reece Creswell, Elk City; Kris Cichaski, Las Vegas; Rex Manchester, Fairview; Drew Bowman, Cherry Creek; Josh Burnett, Burkburnett; Nick Bektol, Cherry Creek; Billy Jordan, Burkburnett; Bobby Leigh, Cherry Creek.
Tournament Awards Tourney MVP: Mike Koons, Cherry Creek; Golden Glove: Nathan Meek, Burkburnett.; MVP Hitter: Phil Santucci, Cherry Creek; All- Tourney Coach: Marc Goldsberry, Cherry Creek.
Memorial Awards: Ike Crowell Most Improved Team: Greeley GoJos; Josh Faris Memorial: Mario Mattivi, Team Loaf 'N Jug; Scott Elizondo Memorial: Matt Dudley, Team Loaf 'N Jug;  Mark Vunovich Memorial: J.T. Musso, Spradley Eagles No. 145; Jim DiIorio Memorial: Dave Feamster; Pete Giadone Memorial: Davey Hernandez;  Bill Wright Umpire's Catcher: Reese Gorman, Cherry Creek; Most Promising Pitcher: Drew Bowman, Cherry Creek. 
Title game: Cherry Creek 13, Burkburnett 7

2003
All-Tournament Team -- Luke Dreiling, Hays; Randy Sutcliffe, Lee's Summit; Bobby Brunswick, Greeley; Ryan Saltzgarber, BurkBurnett; Phil Cordova II, Alb-Shockers; Sean Coughlin, Cherry Creek; Chris Gallina, Loaf 'N Jug; Brandon Graff, Las Vegas; Tony Andenucio III, Spradley-Eagles; Robby Jacobson, Las Vegas; Jordy Mercer, Elk City; Nathan Boyea, Alb-Cubs; Anthony Iaconianni, Las Vegas; Timmy Sullivan, Elk City; Reece Creswell, Elk City; Brett Case, Elk City.
Tournament Awards Tourney MVP: Brian Flores, Albuquerque-Cubs; Golden Glove: Jason Seefield, Albuquerque-Cubs;  All- Tourney Coach: Chuck Sheldon, Albuquerque-Cubs.
Memorial Awards:  Ike Crowell Most Improved Team: Las Vegas. Josh Faris Memorial: Justin Parker, Spradley-Eagles. Scott Elizondo Memorial: Joel D'Cristina, Loaf 'N Jug. Jim DiIorio Memorial: Art Stawski. Pete Giadone Memorial: David Styduhar. Bill Wright Umpires' Catcher: Phil Cordova, Alb-Cubs. Most Promising Pitcher: Max Simon, Elk  
Title game: Albuquerque Cubs 11, Woodward 3

2002
All-Tournament Team -- Logan Smith, Lawrence; Joe Capra, Enid; Chase Kliment, Cherry Creek; Josh Hernandes, Albuquerque; Carlos Castillo, Albuquerque; Coltyn Simmons, Las Vegas; Matt Yost, Oklahoma; Cody Merrell, Oklahoma; Nick Pickerel, Elks; Mike Massaro, Eagles; Jared Bunch, Burkburnett; Mike Harkin, Austin; Art Gonzales, Burkburnett; Stephen Shaffer, Austin; Blake Nixon, Burkburnett; John Herbert, Burkburnett.
Tournament Awards Tournament MVP: Ryan Pack, Burkburnett; Golden Glove Award: Seth Fortenberry, Austin; MVP Hitter; Kevin Whelan, Austin;  MVP coach Don Patty.
Memorial Awards Ike Crowell Most Improved Team: Spradley-Eagles No. 145. Josh Faris Memorial: B.J. Comfort, Eagles; Scott Elizondo Memorial: Nick Zinanti, Eagles; Mark Vunovich Memorial: Josh Faiola, Eagles; Bill Wright Umpire's Catcher: Spike Fogle, Austin; Most Promising Pitcher: Josh Cooper, Elks;
Title game: Burkburnett, Texas 8, Austin, Texas 6.

2001
All-tournament team -- Landon Paul, Hays; Beau Sullivan; Jon Bushman, Woodward; Zach Goldberg, Lawrence; Kyle Anson, Albuquerque; Matt Jackson, Albuquerque; Aaron Peel, Burkburnett; Ryan Nelson, Burkburnett; Danny Kelly, Las Vegas; Joey Andrews, Cherry Creek; Josh Cooper, Pueblo Elks; Luke Hochevar, Cherry Creek; Michael Dudley, Pueblo Elks; Brett Berglund, Cherry Creek; Brett Humphrey, Pueblo Elks; Brad Baker, Pueblo Elks.
Tournament AwardsTourney MVP: Matt Bransfield, Cherry Creek; MVP Hitter: Zack Brockman, Pueblo Elks; Golden Glove: J.C. Reigenborn, Pueblo Elks; All-Tourney Coach: Mike Kimminau, Cherry Creek; Most Promising Pitcher: Sean Thompson, Cherry Creek.
Memorial AwardsIke Crowell Most Improved Team: Woodward, Okla.; Josh Faris Memorial: Nick Pickerel, Pueblo Elks; Scott Elizondo Memorial: Mike Massaro, Spradley Eagles-No. 145; Mark Vunovich Memorial: Danny Medina, Pueblo Elks; Bill Wright Umpires' Catcher: Nick DiPaola, Cherry Creek.
Title game: Cherry Creek 7, Pueblo Elks 3

2000
All-Tournament Team -- Brent Douglas, Smoky Hill; Brian Wells, Greeley; Jeff Beiker, Hays; Adams Maris, Albuquerque; Rocky Patten, Woodward; Chris Carrillo, Pueblo Elks; Chris Kelly, Las Vegas; Nick Zananti, Spradley Eagles; Cody Clark, Cherry Creek; Josh McSpadded, Burkburnett; Vic Martinez, Cherry Creek; Marcus Simpson, Burkburnett; Joel Flores, Burkburnett.
Tournament Awards—Tourney MVP: Kyle Sleeth, Cherry Creek; MVP Hitter: Brad Anzman, Cherry Creek; Golden Glove: Nick Ruden, Cherry Creek; All-Tourney Coach: Mark Johnson, Cherry Creek; Most Promising Pitcher: Aaron Hays, Enid;
Memorial AwardsIke Crowell Most Improved Award: Burkburnett; Josh Faris Memorial Award: Jim Rosen, Pueblo Elks; Scott Elizondo Memorial: J.D. Williams, Cherry Creek; Mark Vunovich Memorial: Josh Salerno, Spradley Eagles; Bill Wright Umpires' Catcher: Tim Miller, Cherry Creek.
Title game: Cherry Creek 8, Burkburnett 2

1999
All-Tournament Team -- Ryan Baly, Wichita; Jared Birely, Burt Chevy; Ryan Daberkow, Pueblo Elks; J.R. Dimercurio, Cherry Creek; Adam Dixon, Albuquerque; Curry Ham, Woodward; Chris Kelly, Las Vegas; Matt Malgaard, Lawrence; Ben McGarry, Alaska; Kyle Peters, Wichita; Travis Slayder, Burkburnett; Ryan Strain, Cherry Creek; Cooper Vittilow, Burkburnett; Matt Wells, Burt Chevy.
Sportsmanship: Bix Elenbecker, Lawrence; Josh Faris Memorial Award: Dustin Prijatel, Pueblo Spradley; Bill Wright Umpires Catcher Award: Tim Miller, Cherry Creek; Scott Elizondo Memorial Award: Aaron Maldonado, Pueblo Elks; Most Promising Pitcher: Mike Hurd, Burt Chevrolet; Golden Glove: Brock Koman, Cherry Creek; Mark Vunovich Memorial Award: Lucius Tacheny, Pueblo Spradley; MVP Hitter: Ryan Mulhern, Burt Chevy; Tourney MVP: Mike Thompson, Cherry Creek; All-Tourney Coach: Marc Johnson, Cherry Creek.
Title Game: Cherry Creek 10, Burt Chevrolet 6

1998
All-Tournament Team -- Justin Shelton, Hays; Enriques Baca, Albuquerque; Jay Brooks, Lawrence; Chris Umphres, Louisville; Brock Koman, Cherry Creek; Tim Miller, Cherry Creek; Matt Oakes, Woodward; Rothy Briggs, Woodward; Dan Wells, Burt Chevrolet; Bo Scaife, Burt Chevrolet; Mark Weisenmiller, Las Vegas; Chris Patty, Burkbutnett; Toby O’Jibway; Mike Lorsbach, Burt Chevrolet.
Sportsmanship: Logan Chard, Waterloo Valley, and Craig Holt, Smoky Hill; Josh Faris Memorial Award: Ryan Ortiz, Spradley; Golden Glove: Bobby Quick, Burt Chevrolet; Pueblo MVP: Travis Humphrey; MVP Hitter: J.R. DeMercurio, Burt Chevrolet; Tourney MVP: Mike Thompson, Burt Chevrolet; All-Tourney Coach: Dan Shaffer, Burt Chevrolet.
Title game: Burt Chevrolet 12, Burkburnett 2

1997
All-Tournament Team -- Ryan Calloway, Lawrence; David Diehl, Cherry Creek; Nick Aiello, Las Vegas; Ryan Prospect, Smoky Hill; Eddie Guerrero, Las Vegas; Ken Huff, Scottsdale; Steve Bobier, Greeley; Skip Adams, Albuquerque; Gary Havens, Las Vegas; Chad Parks, Woodward; Josh Harrel, Woodward; Brian Schmitt, Burkburnett; Dustin Dreher, Woodward; Matt McCurdy, Las Vegas.
Sportsmanship: Greg Pargas, Greeley, Bob Amerine, Las Vegas and Mark Unruh, Lawrence; Pueblo MVP: T.J. Gash; Josh Faris Memorial Award: Travis Humphrey, Spradley; Golden Glove: Mark Torrey, Cherry Creek; Umpires' Catchers Award: Luke Simmons, Cherry Creek; MVP Hitter: Butch Gurule, Cherry Creek; All-Tourney Coach: Marc Johnson, Cherry Creek
Title game: Cherry Creek 6, Las Vegas 5 (10 innings)

1996
All-Tournament Team -- Darnell McDonald, Cherry Creek; Jeff Bloomer, Spradley Hit & Run; Kyle Roberts, Enid; John Karr, Lawrence; Chris Nichols, Smoky Hill; Kevin Sommerfeld, San Bruno; Tyler Tiesing, Wichita; Joe O'Jibway, Burkburnett; Rick McCormack, Burkburnett; Kyle George, Woodward; Ty Johnson, Cherry Creek; Jordan Schaeffer, Cherry Creek; Gary Havens, Las Vegas.
Josh Faris Memorial Award: Amadeo Lefebre, Spradley Hit & Run; Pueblo MVP: Shad Glenn; Sportsmanship: Adrian Trujillo, Spradley Hit & Run and Rob Hillman, Millbrae; Golden Glove: Kenny Sarna, Las Vegas; MVP Hitter: Nick Aiello, Las Vegas; Tourney MVP: Alan Webb, Las Vegas; All-Tourney Coach: Tom Appleyard, Las Vegas.
Title game: Las Vegas 2, Cherry Creek 1 (9 innings)

1995
All-Tournament Team -- Damian Stambursky, Kansas City; Tra Dunham, Woodward; Ali Saisi, Millbrae; Kevin Runyon, Smoky Hill; Steve Hoff, San Bruno; Kevin Hooper, Lawrence; Ken Sarna, Las Vegas; Dan Hughes, Las Vegas; Todd Schilling, Omaha; Sam Goure, Spradley Hit & Run; Bret Kelly, Spradley Hit & Run; Shane Wright, Topeka; Andy Kalenak, Burkburnett; Chris Woehl, Burkburnett; Gary Havens, Las Vegas.
Sportsmanship: Mike Dean, Burkburnett, and Kirk Sandvik, San Bruno; Umpires' Catchers Award: Josh Haas, Topeka; Josh Faris Fighting Heart Award: Jay Schroder, Spradley; Golden Glove: Sparky Wilhelm, Topeka; Pueblo MVP: John Drury, Spradley; MVP Hitter: Todd Olson, Topeka; Tourney MVP: Aaron Aiken, Topeka; All-Tourney Coach: Craig Cox, Topeka.
Title game: Topeka 6, Burkburnett, Texas 0.

1994
All-Tournament Team -- Brian Turpin, Wichita, Kan.; Dave Gradstein, Millbrae; Wyler Steelmon, Enid; Jason Tynder, Houston; John White, Kansas City; Chris Brandt, San Bruno; John Drury, Pueblo Hit & Run; Chad Mead, Woodward; Shane Wright, Topeka; Sparky Wilhelm, Topeka; Eric Vann, Lawrence; Matt Vertovec, Pueblo Eagles; Nate Forbush, Phoenix; Mark Hale, Phoenix; Kevin Rudden, Cherry Creek; Jason Huth, Cherry Creek.
Sportsmanship: Johnny Mitchell, Kansas City; Umpires' Catcher's Award: Rusty Puffinbarger, Woodward; Josh Faris Fighting Heart Award: Phil Pantelo, Pueblo Hit & Run; Golden Glove: Brad Romme, Lawrence; Pueblo MVP: Jay Schroder, Pueblo Eagles; MVP Hitter: Chris Lyman, Phoenix; Tourney MVP: Darnell McDonald, Cherry Creek;.
Title game: Cherry Creek 6, Phoenix 5.

1993
All-Tournament Team -- Wiley Steelmon, Enid; John White, Kansas City; Tyson Hartshorn, Lamar; Joe McMahon, Omaha; Donzel McDonald, Cherry Creek; Jay Garvin, Lawrence; Craig Hixson, Woodward; Erron Kauk, Woodward; Jack Krawczyk, Phoenix; Ryan Eslinger, Pueblo Eagles No. 145; Byron Padilla, Pueblo Elks; Eric Christensen, Millbrae; Jeff Hipps, Millbrae; Jarrett Welch, Wichita; Robert Carter, Wichita; Eric Schoenhofer, Wichita.
Sportsmanship: Brad Romme, Lawrence, and Paul Konerko, Phoenix; Bill Wright Umpires Catcher Award: Paul Konerko; Pueblo MVP: Mark Blatnick, Pueblo Eagles No. 145 and Kyle Schwitzer, Pueblo Elks; Golden Glove: Tony Polizzi, Millbrae; MVP Hitter: Josh Robertson, Wichita; Tourney MVP: Chad Zimmerman, Wichita; All-Tourney Coach: Gary Carpenter, Wichita.
Title game: Wichita 6, Millbrae, Calif. 5 (8 innings)

1992
All-Tournament Team -- Eric Lyons, Muskogee; Aaron Griego, Casa Grande; Neal Vallejos, Lamar; Scott Elarton, Lamar; Fred Mohl, Lawrence;
Matt Brunson, Cherry Creek; Brandon Bell, Russiaville; Aric Burkhart, Lexington; Marty Moulton, Enid; Brian Sprague, Kansas City; Brian Rodgers, Kansas City; Doug Butler, Kansas City; Justin Ross, Woodward; Aric Peters, Woodward; Ken Hook, Kansas City.
Sportsmanship: Josh Weimer, Lamar, and Dusty Paulson; MVP Hitter: Damon Minor, Woodward; Golden Glove: Dusty Hansen, Woodward: Pueblo MVP: Greg Egan, Pueblo Elks; Umpires Catcher Award: Jake Steinkemper, Phoenix; Tourney MVP: Ryan Minor, Woodward; All-Tourney Coach: Bob Ward, Woodward.
Title game: Woodward 3, Kansas City 1

1991
All-Tournament Team -- Jason Jonas, Joliet; Chris Marshall, Lawrence; Danny Thompson, Lexington; Rhett Currie, Casa Grande; Brian Rodgers, Kansas City; Britt Gusmus, Cherry Creek; Matt Brunson, Cherry Creek; Larry Williams, Woodward; Shane Kauk, Woodward; Mike Fleece, Enid; Marty Moulton, Enid; Brandon Baird, Enid; Tyson Hartshorn, Lamar; Bart Cruikshank, Lamar; Scott Elarton, Lamar.
Sportsmanship: Michael Smith, Kansas City and Matt Chambers, Lawrence, Jeff Baranoski, Joliet; Umpires’ Catcher Award: Jake Steinkomper, Litchfield; Pueblo MVP: Benji Kaber, Pueblo Elks; Golden Glove: Jasen Jameson, Lamar; MVP Hitter: Ryan Minor, Woodward; Tourney MVP: Neil Fisher, Lamar; All-Tourney Coach: Mickey Sharon, Lamar.
Title game: Lamar 10, Enid 9

1990
All-Tournament Team -- Scott McCormack, Omaha; Shane Bloomfield, Farmington; Dave Hellmer, Cherry Creek; Mark Mills, Russiaville; Scott Hamsen, Davenport; Charles Littrel, Kansas City; Rob Ponce, Colorado Springs; Shane Kauk, Woodward; Chris Martinez, Pueblo Elks; Blake Watson, Kansas City; Thad Hildner, Pueblo Elks; Darryl Monroe, Lawrence; Jeff Brown, Lawrence; Andy Peck, Lawrence; Juan Thomas, Lexington.
Sportsmanship: Zach Butler, Casa Grande, and Steve Brown, Cherry Creek;  Umpires' Catcher Award: Mike Cox, Woodward; Pueblo MVP: Jason White, Pueblo Elks; Golden Glove: Lamont Mason, Lexington; MVP Hitter: Brian Garrett, Lexington; Tourney MVP: Greg Sinner, Lexington; All-Tourney Coach: Kent Earl, Lawrence.
Title game: Lexington 10, Lawrence 1

1989
All-Tournament Team -- Andy Lehman, Lawrence; Shane Andrews, Farmington; Scott Gray, Colorado Springs; David Zeigler, Woodward; Ryan Lenderman, Grand; Junction; John Ferrell, Davenport; Tom Bly, Russiaville; Matt Heap, Cherry Creek; Jeff Scheitzer, Cherry Creek; Leon Bolton, Omaha; Chopper Lettrell, Kansas City; Jeff Neimeier, Kansas City; Jamie Cooley, Kansas City; Rich Seminoff, Scottsdale.
Sportsmanship: Jeff Forbes, Omaha, and Joe Schoenbeck, Grand Junction; Pueblo MVP: Abe Brown, Pueblo Elks; MVP Hitter: John Wuycheck, Scottsdale; Golden Glove: Jim McCalmont, Scottsdale; Tourney MVP: Ryan Freeburg, Scottsdale; All-Tourney Coach: Dick Seminoff, Scottsdale.
Title game: Scottsdale 12, Kansas City 7

1988
All-Tournament Team -- Bruce Riter, Cherry Creek; Sittichoke Huckuntod, Kansas City; Phil Goodwin, Farmington; Cary Bray, Russiaville; Terry Colvin, Houston; Mike Anaya, Farmington; Richard Goldston, Woodward; John Wuycheck, Scottsdale; Jason Pfaff, Cincinnati; Richard Andrews, Houston; Chopper LIttrell, Kansas City; Shane Andrews, Farmington; Chris Abbe, Cincinnati; Vincent Craig Moore, Houston.
Sportsmanship: Carlos Abello, Houston, and Matt Spay, Davennport; Golden Glove: Dave Soult, Cincinnati; MVP Hitter: Stuart McMillan, Cincinnati; Pueblo MVP: Randy Strandberg, Pueblo Elks; Tourney MVP: Todd Youngblood, Farmington; All-Tourney Coach: Gary Roberts, Farmington.
Title game: Farmington 3, Cincinnati 0

1987
All-Tournament Team -- Ricky Skruggs, Farmington; Todd Youngblood, Farmington; Carlos Verastegui, Houston; Chris Warnock, Russiaville; Mark Ward, Woodward; Sittichoke Huckuntod, Kansas; City; Mark Rodriguez, Pueblo Elks; Brent Davis, Minnetonka; Eric Mitchell, Glendale; Kevin Goldsberry, Cherry Creek; Bryant Winslow, Cherry Creek; Bob Andrews, Minnetonka; Randy Brown, Houston; Tim Hanus, Minnetonka.
Sportsmanship: Mike Copeland, Springfield, and Ross Koehl, Minnetonka; Golden Glove:Tucker Hammargren, Scottsdale; Pueblo MVP: Tom Padilla, Pueblo Elks; MVP Hitter: Barry Goldman, Cherry Creek; Tourney MVP: Brian Wilkinson, Cherry Creek; All-Tourney Coach: Marc Johnson, Cherry Creek.
Title game: Cherry Creek 11, Minnetonka 1

1986
All-Tournament Team -- Mario Moccia, Scottsdale; Mark Ward, Woodward; Jamie McAndrew, Cherry Creek; Tim Reed, Farmington; Ken Valentine, Pueblo Elks; Bob Sem-inoff, Scottsdale; Ricky Skruggs, Farmington; Chris Hanks, Grand Junction.
Sportsmanship: Todd Boeve, Hays, Kan.; and Mark Hagge, Omaha; Golden Glove: Scott Egan, Pueblo Elks; MVP Hitter: Tucker Hammargren, Scottsdale; Pueblo MVP: Mike Marez, Pueblo Elks; Tourney MVP: Mark Norris, Scottsdale; All-Tourney Coach: Dick Seminoff, Scottsdale.
Title game: Scottsdale 10, Farmington, N.M. 6

1985
All-Tournament Team -- Chris Champion, Scottsdale; Joe Sposi, Scottsdale; Jeff Bonacquista, Pueblo Elks; Mike McDonald, Woodward; Matt Hyde, Grand Junction; Monte Faris, Woodward; Joe Knapp, Scottsdale; Dan Opperman, Las Vegas; Steve Zerr, Cherry Creek.
Sportsmanship: Pat Kuchera, Omaha; Golden Glove: Randy Arellano, Pueblo Elks; MVP Hitter: Jim Barbeau, Las Vegas; Pueblo MVP: Torin Berge, Pueblo Elks; Tourney MVP: Bart Katz, Las Vegas; All-Tourney Coach: Bill Laird, Omaha.
Title game: Las Vegas 9, Scottsdale 8

1984
All-Tournament Team--Brad Kuchera, Omaha; Toby Walker, Woodward; Jerry Boeschen, K.C.; Charles Caldwell, Oklahoma City; Reed Peters, Cherry Creek; Kevin Hood, Houston; Gilbert Florez, Oklahoma City; Randy Hayes, Pueblo Elks.
Title game: Pueblo Elks 10, Oklahoma City Reynolds 2.

1983
All-Tournament Team -- Chad Gilbert, Cherry Creek; Dave Sturdivant, Cherry Creek; Rex Peters, Cherry Creek; Tony Minard, Oklahoma City; Leo Sellor, Grand Junction; Shawn Courtney, Cherry Creek; Nate Rozman, Grand Junction; Pat Shull, Kansas City; Toby Walker, Woodward.
Sportsmanship: John Glaneanelli, Grand Junction;  Golden Glove: Don Amick, Cherry Creek ; MVP Hitter: Brandin Baca, Grand Junction; Tourney MVP: Billy Wilkinson, Cherry Creek.
Title Game: Cherry Creek 16, Grand Junction 0

1982
All-Tournament Team -- Bobby Buiommpensiero, Oklahoma City; Rex Peters, Cherry Creek; Albert Reyes, La Palma; Lynn Hibbs, La Palma; Mark Bowels, Oklahoma City; Greg Ward, Woodward; David Wells, La Palma; Rodney Moore, Oklahoma City; Clayton Jones, La Palma.
Pueblo MVP: Ron Downs, Pueblo Post 203; MVP Hitter: Ronny Aldridge, Oklahoma City;  Golden Glove: Roger Baysinger, Grand Junction; Tourney MVP: Geno Minard, Oklahoma City.
Title game: Okla. City Reynolds 11, Wichita La Palma 2

1981
All-Tournament Team -- Steve Mueller, Pueblo Post 203; Doug Melton, Woodward; Paul DeLeon, Pueblo Elks; Mike Pusedu, Pueblo Elks; Carmen Rivas, Pueblo Elks; Neil Brown, C.S. Michels; Ethan Sisneros, Pueblo Post 203; Greg Ward, Woodward.
Pueblo MVP: Dion Espinoza, Pueblo Elks ; MVP Hitter: Duane Cunningham, C.S. Phi Long;  Golden Glove: Jon Mastrini, Pueblo Post 203.
Title game: Pueblo Elks 3, C.S. Michels 2

1978
All-Tournament Team -- Jeff Kerry, Cherry Creek; Todd Demeter, Oklahoma City; Micky Gearking, Woodward; Mickey Tettleton, Oklahoma City; Monty Kauk, Woodward
Jordan Berge, Pueblo Post 203; Steve Walker, Oklahoma City; Ron Palmer, Pueblo Post 203; Doug Fair, Pueblo Post 203; Mike Leddy, Aurora; Larry Knight, Oklahoma City; Eric Brewer, Oklahoma City; Lou Worker, Pueblo Post 203.
Title game: Reynolds, Oklahoma City 6, Pueblo Post 203 4

Tourney Tidbits

Title Game Appearances:
Cherry Creek, CO (17) - Last, 2017
Elk City, NV (8) - Last, 2014
Burkburnett, TX (5) - Last, 2004
Farmington, NM (4) - Last, 2015
Las Vegas, NV (4) - Last, 2005
Pueblo Elks, CO (3) - Last, 2001
Scottsdale, AZ (3) - Last, 1989
Oklahoma City Reynolds (3) - Last, 1984
Cheyenne, WY (2) - Last, 2018
Greeley, CO (2) - Last, 2013
Woodward, OK (2) - Last, 2003
Burt Chevrolet, CO (2) - Last, 1999
Kansas City, KS (2) - Last, 1992
Parker Lightning, CO (1) - Last, 2016
Albuquerque BA (1) - Last, 2011
Durango Thunder, CO (1) - Last, 2010
Merced, CA 1) - Last, 2007
Albuquerque Cubs, NM (1) - Last, 2003
Austin, TX (1) - Last, 2002
Topeka, KS (1) - Last, 1995
Phoenix, AZ (1) - Last, 1994
Wichita, KS (1) - Last, 1993
Millbrae, CA (1) - Last, 1993
Lamar, CO (1) - Last, 1991
Enid, OK (1) - Last, 1991
Lexington, KY (1) - Last, 1990
Lawrence, KS (1) - Last, 1990
Cincinnati, OH (1) - 1988
Minnetonka, MN (1) - Last 1987
Grand Junction, CO (1) - Last, 1983
Wichita La Palma, KS (1) - Last, 1982
Colo. Springs - Michels (1) - Last 1981
Pueblo Post 203 (1) - Last, 1978
Loaf 'N Jug (1) - Last, 2018


Title Game Wins:
Cherry Creek (9) - Last, 2017
Elk City, NV (7) - Last, 2014
Las Vegas (3) - Last, 2005
Cheyenne, WY (2) - Last, 2018
Greeley (2) - Last, 2013
Scottsdale, AZ (2) - Last, 1989
Pueblo Elks, CO (2) - Last, 1984
Oklahoma City Reynolds (2) - Last, 1982
Parker Lightning (1) - Last, 2016
Albuquerque Cubs (1) - Last, 2003
Burkburnett, TX (1) - Last, 2002
Burt Chevrolet (1) - Last, 1998
Topeka, KS (1) - Last, 1995
Wichita, KS (1) - Last, 1993
Woodward, OK (1) - Last, 1992
Lamar, CO (1) - Last, 1991
Lexington, KY (1) - Last, 1990
Farmington, NM (1) - Last, 1988


Longest Title Games:
10 Innings 
Cherry Creek 6, Las Vegas 5 (1997)
9 Innings 
Greeley 5, Cherry Creek 4 (2013)
Las Vegas 2, Cherry Creek 1 (1996)
8 Innings
Wichita 6, Millbrae 5 (1993)


Most Runs (Title Game):
16
Cherry Creek, CO (1983)
13
Elk City, OK (2007)
Cherry Creek (2004)
12
Scottsdale, AZ (1989)
Elk City, OK (2008)
Burt Chevrolet (1998)
11
Cheyenne, WY (2015)
Albuquerque Cubs (2003)
Cherry Creek (1987)
Oklahoma City Reynolds (1982)
10
Cherry Creek (1999)
Lamar (1991)
Lexington, KY (1990)
Scottsdale AZ (1986)
Pueblo Elks, CO (1984)


'Nuch Players in Majors (7):
Luke Hochevar - Cherry Creek, CO (2001)
Brad Lidge - Cherry Creek, CO (1995)
Darnell McDonald - Cherry Creek, CO (1994-96)
Paul Konerko - Phoenix, AZ (1993)
Ryan Minor - Woodward, OK (1992)
Shane Andrews - Farmington, NM (1989)
Mickey Tettleton - Oklahoma City (1978)


Tourney MVPs:
2018 - Braxton Inniss (Cheyenne, WY)
2017 - Brad Hudson (Cherry Creek, CO)
2016 - Zach Sundine (Parker, CO)
2015 - Colton Onstott (Cheyenne, WY)
2014 - Matt Benedict (Elk City, NV)
2013 - Garrard Martinez (Greeley, CO)
2012 - Tanner Dearman (Elk City, NV)
2011 - Brendan McCurry (Elk City, NV)
2010 - Brendan McCurry (Okla. City Travelers)
2009 - Robert Hawkins (Greeley, CO)
2008 - Patric Tolentino (Elk City, NV)
2007 - Randy McCurry(Elk City, NV)
2006 - Chance Deason (Elk City, NV)
2005 - Josh Damewood (Las Vegas, NV)
2004 - Mike Koons (Cherry Creek, CO)
2003 - Brian Flores (Albuquerque Cubs, NM)
2002 - Ryan Pack (Burkburnett, TX)
2001 - Matt Bransfield (Cherry Creek, CO)
2000 - Klye Sleeth (Cherry Creek, CO)
1999 - Mike Thompson (Cherry Creek, CO)
1998 - Mike Thompson (Burt Chevrolet, CO)
1996 - Alan Webb (Las Vegas, NV)
1995 - Aaron Aiken (Topeka, KS)
1994 - Darnell McDonald (Cherry Creek, CO)
1993 - Chad Zimmerman (Wichita, KS)
1992 - Ryan Minor (Woodward, OK)
1991 - Neil Fisher (Lamar, CO)
1990 - Greg Sinner (Lexington, KY)
1989 - Ryan Freeburg (Scottsdale, AZ)
1988 - Todd Youngblood (Farmington, NM)
1987 - Brian Wilkinson (Cherry Creek, CO)
1986 - Mark Norris (Scottsdale, AZ)
1985 - Bart Katz (Las Vegas, NV)
1983 - Billy Wilkinson (Cherry Creek, CO)
1982 - Geno Minard (Oklahoma City, OK)


Hitter MVPs:
2018 - Brock Rodriques (Loaf 'N Jug)
2017 -Tyler Schultz (Cherry Creek, CO)
2016 - Morgan McIntosh (Parker,CO)
2015 - Braxton Inniss (Cheyenne, WY)
2014 - Walker Hines (Elk City, NV)
2013 - Grant Farrell (Cherry Creek, CO)
2012 - Patrick McClain (Elk City, NV)
2011 - Tanner Dearman (Elk City, NV)
2010 - Dayne Parker (Oklahoma Travelers, OK)
2009 - Logan Hall (Greeley, CO)
2008 - Brendan McCurry (Elk City, NV)
2007 - Dean Green (Elk City, NV)
2006 - Cody Cole (Elk City, NV)
2005 - Kris Cichuski (Las Vegas, NV)
2004 - Paul Santucci (Cherry Creek, CO)
2002 - Kevin Whelan (Austin, TX)
2001 - Zack Brockman (Pueblo Elks, CO)
2000 - Brad Anzman (Cherry Creek, CO)
1999 - Ryan Mulhern (Cherry Creek, CO)
1998 - J.R. Demercurio (Burt Chevrolet, CO)
1997 - Butch Gurule (Cherry Creek, CO)
1996 - Nick Aiello (Las Vegas, NV)
1995 - Todd Olson (Topeka, KS)
1994 - Chris Lyman (Phoenix, AZ)
1993 - Josh Robertson (Wichita, KS)
1992 - Damon Minor (Woodward, OK)
1991 - Ryan Minor (Woodward, OK)
1990 - Brian Garrett (Lexington, KY)
1989 - John Wuycheck (Scottsdale, AZ)
1988 - Stuart McMillian (Cincinnati, OH)
1987 - Barry Goldman (Cherry Creek, CO)
1986 - Tucker Hammargren (Scottsdale, AZ)
1985 - Jim Barbeau (Las Vegas, NV)
1983 - Brandin Baca (Grand Junction, CO)
1982 - Ronny Aldridge (Oklahoma City, OK)
1981 - Duane Cunningham (Colo. Springs, CO - Phil Long)


Golden Gloves:
2018 - Kyle Jameson (Loaf 'N Jug)
2017 - Zach Paschke (Cherry Creek, CO)
2016 - Andrew Coverly (Parker, CO)
2015 - Brock Carter (Elk City, NV)
2014 - Brock Carter (Elk City, NV)
2013 - Austin Miller (Greeley, CO)
2012 - Hunter Stephens (Elk City, NV)
2011 - Sterling Kiper (Elk City, NV)
2009 - Micah Green (Cherry Creek, CO)
2008 - Randy Henry (Elk City, NV)
2007 - Randy Henry (Elk City, NV)
2006 - Brian Chuckran (Cherry Creek, CO)
2005 - Niko Vasquez (Las Vegas, NV)
2004 - Nathan Meek (Burkburnett, TX)
2003 - Jason Seefield (Albuquerque Cubs, NM)
2002 - Seth Fortenberry (Austin, TX)
2001 - J.C. Reigenborn (Pueblo Elks, CO)
2000 - Nick Ruden (Cherry Creek, CO)
1999 - Brock Koman (Cherry Creek, CO)
1998 - Bobby Quick (Burt Chevrolet, CO)
1997 - Mark Torrey (Cherry Creek, CO)
1996 - Kenny Sarna (Las Vegas, NV)
1995 - Sparky Wilheim (Topeka, KS)
1994 - Brad Romme (Lawrence, KS)
1993 - Tony Polizzi (Millbrae, CA)
1992 - Dusty Hansen (Woodward, OK)
1991 - Jasen Jameson (Lamar, CO)
1990 - Lamont Mason (Lexington, KY)
1989 - Jim McCalmount (Scottsdale, AZ)
1988 - Dave Soult (Cincinnati, OH)
1987 - Tucker Hammargren (Scottsdale, AZ)
1986 - Scott Egan (Pueblo Elks, CO)
1985 - Randy Arellano (Pueblo Elks, CO)
1983 - Don Amick (Cherry Creek, CO)
1982 - Roger Baysinger (Grand Junction, CO)
1981 - John Mastrini (Pueblo Elks, CO)


All-Tourney Coaches:
2018 - Ty Lain (Cheyenne, WY)
2017 - Marc Johnson (Cherry Creek, CO)
2016 - Matt Tucker (Parker, CO)
2015 - Tagg Lain (Cheyenne, WY)
2014 - Mark Ward (Elk City, NV)
2013 - Mark Huston (Greeley, CO)
2012 - Heath Ritchie (Elk City, NV)
2011 - Josh Simpson (Albuquerque, NM)
2011 - Heath Ritchie (Elk City, NV)
2010 - Heath Ritchie (Oklahoma Travelers, OK)
2009 - Mark Huston (Greeley, CO)
2008 - Mark Ward (Elk City, NV)
2007 - Mark Ward (Elk City, NV)
2006 - Mark Ward (Elk City, NV)
2005 - Paul Bassett (Las Vegas, NV)
2004 - Marc Goldsberry (Cherry Creek, CO)
2003 - Chuck Sheldon (Albuquerque Cubs, NM)
2002 - Don Patty (Burkburnett, TX)
2001 - Mike Kimminau (Cherry Creek, CO)
2000 - Marc Johnson (Cherry Creek, CO)
1999 - Marc Johnson (Cherry Creek, CO)
1998 - Dan Shaffer (Burt Chevrolet, CO)
1997 - Marc Johnson (Cherry Creek, CO)
1996 - Tom Appleyard (Las Vegas, NV)
1995 - Craig Cox (Topeka, KS)
1993 - Gary Carpenter (Wichita, KS)
1992 - Bob Ward (Woodward, OK)
1991 - Mickey Sharon (Lamar, CO)
1990 - Kent Earl (Lexington, KY)
1989 - Dick Seminoff (Scottsdale, AZ)
1988 - Gary Roberts (Farmington, NM)
1987 - Marc Johnson (Cherry Creek, CO)
1986 - Dick Seminoff (Scottsdale, AZ)
1985 - Bill Laird (Omaha, NE)